Przybywa płatności w internecie
Po ostatnich obniżkach opłaty interchange koszty już nie są barierą w przyjmowaniu płatności kartą – twierdzi prezes First Data w rozmowie z Moniką Sajewicz
Rz: Kilka dni temu spadły stawki interchange do 0,2–0,3 proc. Kiedy wejdą w życie?
Wprowadzamy nowe warunki. To wymaga zmiany dziesiątek tysięcy umów, a ustawodawca przewiduje na ich aktualizację trzy miesiące. Pamiętajmy, że rynek agentów rozliczeniowych jest konkurencyjny i nikt nie może sobie pozwolić na ociąganie się z dostosowywaniem do nowych stawek. Porównując polski rynek do zagranicznych, można powiedzieć, że na naszym rynku jest za dużo graczy, a marże agentów rozliczeniowych są bardzo niskie.
A jak ostatnia obniżka interchange wpłynie na całkowitą opłatę akceptanta? O ile spadnie koszt przyjmowania kart przez sklepy?
Całkowita opłata składa się z trzech części. Opłata interchange do niedawna była najwyższa w Europie, w ostatnich miesiącach – jak już mówiliśmy – w wyniku regulacji znacznie spadła, wynosi 0,2–0,3 proc. Druga część to opłata dla systemów kartowych, która w Polsce jest nieco wyższa niż w innych krajach, ponieważ obejmuje dodatkowe stawki marketingowe wdrożone w związku z wprowadzanymi innowacjami. Trzecim składnikiem jest marża agenta rozliczeniowego. W efekcie – po ostatnich obniżkach interchange – całkowita opłata akceptanta spadnie o 0,2 proc.
Marże agentów wzrosły czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta